Atypické a kartáčované podlahy, obklady, nábytok

Povrchové úpravy

Ako úpravu dreva ponúkame obľúbené kartáčovanie, načo sa špecializujeme.

Špeciálne kartáče odstránia pri výrobe z povrchu tzv. mäkké drevo (jarné) a vytvoria štruktúru s vystúpenou tvrdšou zložkou dreva zvýrazňujúcu kresbu. Na povrchu teda ostáva „pretŕčať“ tvrdšia časť dreva, čím povrch získa na tvrdosti a dlhodobom vzhľade (na opláštení starých hospodárskych budov, používaných starých podlahách je najlepšie vidieť tento efekt, kde prirodzene „vypadne“ menej kvalitná zložka dreva).V niektorých krajinách takto upravujú napr. exteriérové okná a dvere... ,čím dosiahnu okrem originálneho vzhľadu aj dlhšiu životnosť.

Prečo vosk alebo olej?

Veľkou prednosťou voskov a olejov je ,že preniknú hlbšie do štruktúry dreva a pritom nevytvoria „nepreniknuteľnú“ vrstvu. Napr. laky a silnovrstvé lazúry zanechajú na povrchu súvislý film, ktorý bráni prirodzenému absorbovaniu, alebo uvolňovaniu vzdušnej vlhkosti. Drevená podlaha pomáha udržiavať v obydlí klímu, tak jej v tom pomôžme.

Z hľadiska životnosti a údržby majú vosky a oleje množstvo výhod, najmä pri mechanickom poškodení sa lazúra lokálne naruší a začne postupne „opraskávať“ okolo miesta narušenia a vznikajú svetlé fľaky. Takéto narušenie je možné odstrániť len prebrúsením a prelakovaním, čo je pomerne komplikované. Vosky a oleje sa prispôsobia a často ich stačí iba preleštiť. Obnovenie povrchovej úpravy je podstatne jednoduchšie a dá sa previesť aj lokálne.

<< Úvodná stránka